Vihar esetén is segít az okosotthon!
Az elmúlt napok viharos időjárása aktuálissá teszi, hogy beszéljünk kicsit arról, hogy egy okosotthon-rendszer milyen segítséget tud nyújtani a viharkárok csökkentésében.
Az okosotthon-rendszerek általában elég összetettek: tartalmaznak érzékelőket, végrehajtó eszközöket, és kapcsolatban állhatnak külső rendszerekkel, például internetes időjárás-adatbázisokkal. Az érzékelők és az időjárás adatok alapján a rendszer figyeli a környezetét, és ha látja, hogy az időjárási körülmények veszélyessé válhatnak, akkor a végrehajtó eszközök segítségével biztonsági intézkedések egész sorát hajthatja végre.
Nézzünk néhány példát az ilyen beavatkozásokra!
-
Az egyik legalapvetőbb funkció, amit már egyik korábbi cikkükben is megemlítettünk, az öntözés felügyelete. A rendszer figyel rá, hogy a vihar alatt és után ne indítsa el az öntöző berendezést, illetve egy esőmennyiség-mérő készülék adatit figyelembe véve azt is kiszámolhatja, hogy hány napig nincs szükség további öntözésre, ezzel a víz és energia fogyasztást jelentősen csökkentve.
-
A másik leggyakrabban használt funkció ilyen helyzetekben a redőnyök lezárása annak érdekében, hogy megvédje az ablakot a nagy mennyiségű víztől (esetleges beázástól) és a vihar egyéb hatásaitól. Az okosotthonok esetében szinte mindenki motoros redőnyöket használ. Ezeket a rendszer lezárja, ha a kültéri időjárás állomás vagy az internetről származó adatok egy bizonyos szint feletti szélsebességet jeleznek.
-
A tetőablakokat is automatikusan becsukja, ha azok rendelkeznek valamilyen motoros zárási megoldással. Lehet akár saját motorjuk, amit például egy redőnyvezérlő modul irányít, de léteznek akár Z-Wave-es ablaknyitó motorok is.
-
A napvitorlák, pergolák esetén szintén ugyanez a helyzet. Ha motoros nyitó-záró mechanizmussal rendelkeznek, akkor a vihar közeledtekor behúzhatjuk, becsukhatjuk őket, így biztosan elkerüljük, hogy a viharos szél megtépázza ezeket.
-
A macskák is maradjanak bent a rossz időben! Léteznek Wi-Fi kapcsolattal is rendelkező macskaajtók, melyek okosotthon-rendszerbe is integrálhatók. Ha ilyennel rendelkezünk, akkor a vihar előtt a vezérlőközpont parancsot küld a macskaajtónak, hogy maradjon bezárva. A vihar elmúltával, egy parancs elküldésével az ajtó ismét nyithatóvá válik.
-
Kritikus pontokra elhelyezett vízérzékelőkkel időben értesülhetünk a beázásokról, így azonnal közbe is tudunk avatkozni. Ez lehet akár egy pince felügyelete esetén egy szivattyú beindítása is.
-
Az okosotthonba illesztett zárak oly módon segíthetnek átvészelni a vihart, hogy ha nem tudunk idejében hazaérni, akkor azokat távolról nyitva be tudjuk engedni a szomszédunkat, ismerősünket, aki a legszükségesebb intézkedéseket megteheti, amíg mi hazaérünk. A motoros garázsajtó zárása is történhet automatikusan, ha épp nem mennénk ki ebben az időben.
-
A telepített kamerákon keresztül nyomon tudjuk követni a vihar történéseit. De egy mesterséges intelligenciával működő kamera akár önállóan is riasztást küldhet, ha egy megfigyelt tárgy elmozdult vagy eldőlt.
-
És említsünk meg még egy hasznos intézkedést, amiben az okosotthonunk segíthet! Villámlással járó vihar esetén áramtalaníthatunk bármilyen elektromos berendezést, ezzel megóvva az érzékenyebb elektronikával rendelkező eszközeinket.
Példáinkból látható, hogy a nyári viharok következményei elleni védekezés esetében is nagy segítséget jelenthet az okosotthonunk működése. Költséget és energiát takaríthatunk meg, nem csak az eszközök optimalizált működésével, hanem a viharkárok megelőzésével is.